NYSPHSAA "State"
Football Playoffs History
Team-By-Team Success/Advancement & W/L Records

NYSPHSAA = New York State Public High School Athletic Association

map courtesy of armdrag.com

This page best viewed with text size set to medium

Click on map to see a section.

Last update: November 26, 2014


The usefulness of this page is that it shows how a team has performed in the NYSPHSAA Football Playoffs since its inception in 1993. It shows how far the team advanced and in which class. The sections do not flow in normal numerical order. Rather, they are listed/divided based upon how they normally are matched-up in the state playoffs quarterfinals. Such as Section 2 is next to Sections 7/10, Section 1 is next to Section 9 etc.

For scores of each game and how each class developed each playoff season, head to the NYSPHSAA Football Playoffs scores page.


Added Sept 2014 - a The Best Of The Best section...teams with:
   ~ Three or more Championships
   ~ Four or more Championship Games played in
   ~ Participated in a third or more of the tournaments AND at least two Championship Games


Added Nov 2014 - For each section, each team's record in "states", and how many times they appeared in each round (Q = quarterfinals, S = semifinals, C = Championships game, 1st = championships won. That info is in the red-headered columns below. 
Emboldened numbers are the most for that Section, RED emboldened are the most in the state.

 

NYSPHSAA Playoff Records


Most Championships Won: 6
Rochester Aquinas

Most Consecutive Championships Won: 3*
Caledonia-Mumford
Edgemont
Hornell
Maine-Endwell
Onondaga

Best Record In Championship Games: 6-0
Rochester Aquinas

Most Championship Games Played In: 8
Chenango Forks

Most Consecutive Championship Games Played In: 5
Chenango Forks

Most Final-Fours Played In: 11
Chenango Forks
 

Most Consecutive Final-Fours Played In: 7
Chenango Forks
Dobbs Ferry

Most Tournaments Played In: 15

Peru

Most Consecutive Tournaments Played In: 8
Rochester Aquinas

Most Wins In Tournament History: 22*
Chenango Forks

Most Losses In Tournament History: 14
Peru

Best Win Percentage Overall (minimum 3 tournaments): 0.882*
Maine-Endwell (15-2)

* = Could change this coming weekend
* = Will change this coming weekend

 

Section 4

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
0 4 4 4 1 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
4 Binghamton 5 2 0 0 2-5 Q
8-3
                    Q
9-2
      S
11-1
    S
8-3
Q
8-3
   
4 Chenango Forks 13 10 8 3 22-9     Q
10-1
          2nd
12-1
2nd
12-1
1st
13-0
1st
13-0
2nd
12-1
S
10-2
2nd
12-1
  S
11-1
Q
10-1
  S
11-1
1st
1
2-1
 
4 Chenango Valley 2 1 0 0 1-2                                   S
10-2
Q
6-4
     
4 Corning 2 0 0 0 1-2                                   Q
9-1
      Q
9-2
4 Corning East 5 3 2 1 6-4                     2nd
12-1
  S
11-1
1st
13-0
Q
7-4
  Q
8-3
         
4 Corning West 2 1 0 0 1-2             Q
4-5?
                S
10-2
           
4 Delhi 4 2 1 1 4-3     Q
10-1
      S
7-5
  1st
12-1
        Q
8-3
               
4 Deposit 5 3 0 0 3-5   S
9-2-1
S
10-1
Q
10-1
            Q
9-2
  S
10-2
                 
4 Elmira 1 1 0 0 1-1                                         S
10-1
 
4 Elmira Free Academy 5 1 0 0 1-5   Q
8-2
  Q
6-5
      Q
7-4
Q
10-1
S
9-3
                       
4 Groton 1 1 0 0 1-1                                 S
10-2
         
4 Hancock 1 0 0 0 0-2           Q
8-3
          Q
9-2
                   
4 Horseheads 4 0 0 0 0-4   Q
7-3-1
  Q
9-2
Q
8-3
Q
9-2
                               
4 Johnson City 2 0 0 0 0-2           Q
7-4
                    Q
9-2
         

Sect

School Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
4 Lansing* 2 1 0 0 0-2 S
9-1-1
                Q
7-4
                       
4 Maine-Endwell 7 6 5 4 15-2           S
10-2
          1st
12-0
          Q
7-4
1st
12-0
1st
13-0
1st
13-0
 
4 Newfield 2 0 0 0 0-2                 Q
9-2
Q
9-2
                       
4 Norwich 2 0 0 0 0-2 Q
10-1
          Q
9-2
                             
4 Notre Dame (Elmira) 3 2 1 0 3-3       Q
10-1
  2nd
12-1
                  S
9-3
           
4 Oxford 3 0 0 0 0-3         Q
8-2
  Q
9-2
Q
9-2
                           
4 Sidney 2 1 1 1 3-1                         1st
12-1
Q
9-2
               
4 Susquehanna Valley 1 0 0 0 0-1               Q
9-2
                           
4 Tioga 4 4 0 0 4-4                                     S
9-1
S
10-2
S
11-1
S
10-2
4 Unatego 2 0 0 0 0-2                     Q
7-4
      Q
10-1
             
4 Union-Endicott 11 3 0 0 3-11     S
11-1
      Q
9-2
Q
10-1
    Q
5-6
  Q
6-4
Q
8-3
Q
8-2
  Q
7-4
    S
9-2
S
8-4
Q
3-7
4 Vestal 3 2 1 1 4-2         1st
12-1
      Q
10-2
S
10-2
                       
4 Walton 7 6 3 2 11-5   1st
13-0
    Q
10-1
    2nd
12-1
      S
10-2
    1st
13-0
S
11-1
  S
8-4
       
4 Waverly 2 1 0 0 1-2                               Q
7-4
    S
10-2
     
4 Windsor* 3 2 0 0 1-3 S
9-1-1
    S
10-2
Q
9-2
                                 

Sect

School Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 3

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
3 0 0 2 5 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
3 Auburn 1 1 1 1 3-0                           1st
10-3
               
3 Baldwinsville 2 2 0 0 2-2                                 S
11-1
S
10-2
       
3 Bishop Ludden 2 1 1 1 3-1               Q             1st
12-1
             
3 Camden 1 0 0 0 0-1                     Q                      
3 Carthage 3 2 0 0 1-3         Q                   S           Q
9-2
 
3 Cazenovia 7 1 0 0 1-7       S         Q         Q Q     Q
10-1
  Q
9-2
Q
10-1
 
3 Chittenango 3 3 1 0 4-3 2nd
11-1
          S                       S
10-2
     
3 Corcoran 4 3 0 0 3-4   S
10-1
S
10-1
            Q S                      
3 Dolgeville 7 4 2 1 7-6   Q
9-1
S
10-1
    S   1st
13-0
  2nd           Q           Q
9-2
3 East Syracuse-Minoa 2 0 0 0 0-2                           Q         Q
10-1
     
3 Fayetteville-Manlius 2 2 0 0 2-2           S     S                          
3 Fulton 1 1 1 0 2-1               2nd                            
3 General Brown 6 2 1 0 3-6                     S Q Q       Q
10-1
2nd
12-1
    Q
9-2
 

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
3 Hamilton 2 2 0 0 2-2       S     S                              
3 Henninger 6 4 0 0 4-6     Q
9-1
  S   S S               Q           S
11-1
3 Herkimer 2 0 0 0 0-2                                     Q
9-1
  Q
9-2
 
3 Homer 2 0 0 0 0-2                         Q                 Q
10-1
3 Indian River 1 1 1 0 2-0                                            
10 Indian River 6 1 0 0 1-6             Q         Q Q S Q Q            
3 Ilion 1 0 0 0 0-1       Q                                    
3 Jamesville-Dewitt 1 1 0 0 1-1         S                                  
3 Liverpool 2 2 0 0 2-2   S
9-2
      S                                
3 Lowville 1 0 0 0 0-1           Q                                
3 Nottingham 1 0 0 0 0-1                                       Q
8-3
   
3 Oneida 1 1 1 0 2-1                               2nd            
3 Onondaga 6 4 3 3 10-3                 1st
13-0
1st
13-0
1st
13-0
    S Q     Q
9-2
       
3 New Hartford 1 0 0 0 0-1                               Q            

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
3 Rome Free Academy 2 2 1 0 3-2 S
8-2-1
    2nd                                    
3 Sandy Creek 1 0 0 0 0-1                                       Q
10-1
   
3 Skaneateles 1 0 0 0 0-1                                       Q
10-1
   
3 Solvay 1 0 0 0 0-1                   Q                        
3 Syracuse CBA 10 7 2 1 10-9         2nd Q S S S Q   1st
13-0
S             S
11-1
Q
10-1
 
3 Utica Notre Dame 2 0 0 0 0-2             Q                             Q
9-2
3 Watertown IHC 1 0 0 0 0-1                         Q                  
3 Weedsport 4 1 1 1 3-3   Q
8-2
Q
9-1
          Q     1st
13-0
                   
3 West Canada 1 1 1 1 3-0         1st
13-0
                                 
3 West Genesee 2 1 1 1 3-1                             1st
11-2
      Q
10-1
     
3 Westhill 3 1 0 0 1-3                     Q Q         S
11-1
         
3 Westmoreland 4 1 0 0 1-4                           S   Q Q
10-1
  Q
10-1
     
3 Whitesboro 5 2 1 0 4-5       2nd               Q Q       S
10-2
S
10-2
       

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 5

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
5 6 4 3 4 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
5 Aquinas 11 8 6 6 20-5           1st
11-2
    1st
12-1
1st
12-1
      S 1st
13-0
Q Q
10-1
1st
13-0
S
10-2
Q
7-4
1st
13-0
 
5 Avon 1 0 0 0 0-1                                       Q
9-2
   
5 Batavia 1 0 0 0 0-1                                           Q
9-2
5 Batavia Notre Dame 1 0 0 0 0-1             Q                              
5 Bath 4 3 0 0 3-4                 S S Q         S            
5 Bolivar-Richburg 1 1 0 0 1-1                             S              
5 Caledonia-Mumford 8 8 5 4 18-4 1st
11-1
1st
13-0
1st
13-0
2nd S     S     1st
13-0
            2nd
11-2
       
5 Canandaigua 2 1 1 1 3-1             1st
13-0
              Q              
5 Clyde-Savannah 3 2 1 1 4-2 1st
12-1
      S       Q                          
5 Dundee 2 0 0 0 0-2                               Q Q
10-1
         
5 Eastridge 3 0 0 0 0-3                       Q               Q
10-1
Q
9-2
 
5 East Rochester/Gananda 1 0 0 0 0-1                                       Q
9-2
   
5 Elba 1 0 0 0 0-1                         Q                  

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
5 Fairport 4 2 2 1 4-3 Q
8-3
Q
7-2
    1st
12-1
2nd                                
5 Gates-Chili 2 0 0 0 0-2     Q
7-3-1
                        Q            
5 Geneva 4 3 2 1 6-3                         2nd 1st
11-2
S           Q
9-2
 
5 Greece Olympia 1 0 0 0 0-1         Q                                  
5 Hilton 1 0 0 0 0-1   Q
9-2
                                       
5 Hornell 10 6 4 3 13-7         Q Q Q Q       S S       1st
13-0
1st
13-0
1st
13-0
2nd
12-1
   
5 Irondequoit 1 1 0 0 1-1                                           S
8-4
5 LeRoy 12 6 3 1 10-11   Q
8-3
1st
12-1
2nd   S Q   Q S   2nd   Q S Q           Q
10-1
5 Letchworth 3 1 1 1 3-2                                 Q
10-1
Q
10-1
1st
12-1
     
5 Livonia 1 0 0 0 0-1 Q
10-1
                                         
5 Lyons 2 1 0 0 1-2                   Q S                      
5 Marcus Whitman 1 1 0 0 1-1                         S                  

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
5 Marshall 2 2 0 0 2-2       S                   S                
5 Midlakes 1 0 0 0 0-1       Q                                    
5 Oakfield-Alabama 2 2 1 0 3-2                       S   2nd                
5 Red Jacket 4 0 0 0 0-4           Q   Q                         Q
9-2
Q
10-1
5 Rochester Edison 1 0 0 0 0-1     Q
9-1-1
                                     
5 Rochester East 1 1 0 0 1-1       S                                    
5 Rush-Henrietta 2 1 1 1 3-1                                   1st
13-0
Q
9-2
     
5 Victor 3 2 0 0 2-3               S     S                     Q
9-2
5 Wayland-Cohocton 1 0 0 0 0-1                                         Q
9-2
 
5 Webster 3 2 2 2 6-1             1st
13-0
Q 1st
12-1
                         
5 Webster Schroeder 3 2 2 1 4-2                   1st
13-0
2nd           Q
8-3
         
5 Webster Thomas 2 2 1 0 3-2                       S 2nd                  
5 Wellsville 1 0 0 0 0-1                                     Q
8-3
     

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 6

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
4 4 3 2 6 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
6 Alden 3 1 0 0 1-3                                   Q
10-1
Q
10-1
S
11-1
   
6 Cattaraugus/Little Valley 1 0 0 0 0-1                           Q                
6 Cheektowaga 2 1 0 0 1-2                                 Q
10-1
        S
10-2
6 Clarence 2 0 0 0 0-2           Q                       Q
10-1
       
6 Cleveland Hill 4 1 0 0 1-4               Q             Q         Q
8-3
S
11-1
 
6 Clymer 4 4 1 0 5-4             2nd S S S                        
6 Depew 2 0 0 0 0-2                             Q           Q
9-3
 
6 Eden 2 1 0 0 1-2     Q
9-2
              S                      
6 Ellicottville 1 0 0 0 0-1                       Q                    
6 Falconer 3 2 1 0 3-3   S
10-2
                  Q   2nd                
6 Fredonia 1 1 0 0 1-1                                   S
10-2
       
6 Frewsburg 1 0 0 0 0-1 Q
9-2
                                         

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
6 Gowanda 2 0 0 0 0-2         Q         Q                        
6 Grand Island 2 0 0 0 0-2                     Q   Q                  
6 Iroquois 2 1 0 0 1-2                       S   Q                
6 Jamestown 6 5 5 3 13-2 2nd
10-3
1st
13-0
1st
13-0
        1st
13-0
                        Q
10-1
 
6 Lackawanna 8 5 4 2 11-6 S
11-1
      1st
12-1
1st
13-0
2nd 2nd         Q Q   Q            
6 Lake Shore 1 1 1 0 2-1     2nd
11-2
                                     
6 Lancaster 1 0 0 0 0-1             Q                              
6 Lockport 1 0 0 0 0-1                     Q                      
6 Maple Grove 5 2 2 2 6-3       Q Q 1st
13-0
                  1st
13-0
    Q
9-1
     
6 Maple Grove/C. Lake 1 1 0 0 1-1                                           S
11-1
6 Niagara-Wheatfield 2 1 0 0 1-2       Q S                                  
6 North Tonawanda 2 1 1 1 3-1                   Q             1st
13-0
         
6 Olean 2 0 0 0 0-2                 Q Q                        

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
6 Orchard Park 11 4 3 2 9-9       Q Q Q     Q     Q Q Q S 1st
13-0
    1st
13-0
2nd
11-2
   
6 Pine Valley 2 0 0 0 0-2   Q
10-1
Q
10-1
                                     
6 Pioneer 3 0 0 0 0-3             Q Q Q                          
6 Portville 1 0 0 0 0-1                     Q                      
6 Randolph 7 5 5 4 14-2                     Q   1st
13-0
  Q   1st
12-0
    1st
11-2
1st
1
3-0
 
6 Salamanca 5 2 1 0 3-4 Q
8-3
    Q   Q 2nd   S                          
6 Silver Creek 2 0 0 0 0-2                         Q         Q
10-1
       
6 Southwestern 4 3 3 2 8-2                       Q       1st
13-0
1st
13-0
  2nd
11-2
     
6 Springville 1 1 1 1 3-0       1st
13-0
                                   
6 Sweet Home 8 3 3 2 8-6                   Q         Q 1st
13-0
1st
13-0
Q
10-1
Q
10-1
2nd
1
2-1
  Q
9-2
6 Williamsville North 1 1 1 0 2-1                                         2nd
9-4
 
6 Williamsville South 1 1 1 0 2-1   2nd
12-1
                                       

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 1

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
3 3 7 8 4 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
1 Brewster 3 3 2 0 5-3       S 2nd   2nd                              
1 Briarcliff* 1 1 1 0 1-1                   2nd                        
1 Bronxville 4 4 3 1 7-3     S
10-1
  2nd                       2nd
11-1
1st
12-0
       
1 Carmel* 1 1 0 0 0-1           S                                
1 Croton-Harmon 3 3 2 0 5-3                               2nd   S
10-1
2nd
11-1
     
1 Dobbs Ferry 8 8 7 4 19-4                 2nd 1st
12-0
S 1st
13-0
2nd 1st
12-0
2nd       1st
11-1
     
1 Dover 2 1 1 1 3-1       Q 1st
12-1
                                 
1 Edgemont 5 4 3 3 10-2     Q
7-3
    1st
12-0
1st
11-1
1st
11-0
S                          
1 Haldane 3 2 0 0 2-3               S             S       Q
8-2
     
1 Harrison 7 6 4 2 11-5           2nd 1st
12-0
  S 1st
12-1
    S Q       2nd
10-2
       
1 Horace Greeley 1 1 1 0 2-1                 2nd                          
1 John Jay/East Fishkill 1 0 0 0 0-1                                           Q
9-2
1 Lourdes 1 2 0 0 0 0-2                                       Q
9-1
  Q
8-3
1 Nanuet 2 2 1 0 3-2   S
9-1
                            2nd
11-1
         
1 New Rochelle*** 9 8 5 2 12-7               2nd     1st
12-1
2nd   Q S S 2nd
11-1
S
9-1
  1st
11-1
   

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
1 North Rockland* 7 4 3 1 7-6 1st
12-0
2nd
11-1
        Q   2nd Q     S           Q
9-2
     
1 Nyack 6 5 3 2 10-4     S
10-1
        1st
12-0
  2nd 1st
12-1
Q       S            
1 Ossining 2 1 0 0 1-2         Q                   S              
1 Pawling 1 0 0 0 0-1   Q
7-2
                                       
1 Pleasantville 1 0 0 0 0-1                                         Q
8-2
 
1 Poughkeepsie 1 0 0 0 0-1                                     Q
9-1
     
1 Rye 8 7 6 3 16-5 2nd
9-2
                  2nd 2nd 1st
12-0
S 1st
12-0
1st
13-0
          Q
9-2
1 Rye Neck 1 1 1 0 2-1                                         2nd
11-1
 
1 Somers 3 0 0 0 0-3               Q                       Q
9-1
Q
9-2
 
1 Spring Valley 1 1 0 0 1-1         S                                  
1 Tuckahoe 12 9 5 2 16-10 2nd
10-1
          S       S 2nd S 1st
10-1
  S Q
?-?
1st
10-1
  2nd
8-3-1
Q
-
Q
6-4
1 Valhalla 2 1 1 1 3-1       1st
12-0
  Q                                
1 White Plains* 1 1 0 0 1-1                                         S
8-2
 
1 Woodlands 2 0 0 0 0-2                                       Q
9-1
  Q
4-5
1 Yonkers Roosevelt 3 2 1 1 4-2     S
10-1
1st
12-0
                        Q
8-2
         
1 Yorktown 4 4 2 2 8-2 1st
11-1
1st
12-0
  S   S                                

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 9

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
1 0 1 0 0 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
9 Burke Catholic 2 0 0 0 0-2                         Q               Q
9-2
 
9 Chester 9 3 3 0 6-8                     Q Q   Q   Q   Q
8-3
2nd
12-1
Q
7-4
2nd
10-2
 
9 Cornwall 10 5 1 0 6-10                     Q   Q 2nd Q Q S
8-3
  S
10-2
S
11-1
S
1
0-2
Q
1
1-1
9 Delaware Valley 5 2 0 0 2-5 Q
?-?
S
10-1
Q
?-?
  Q S                                
9 Eldred 3 1 0 0 1-3                         Q   Q   S
10-2
         
9 Ellenville 3 0 0 0 0-3 Q
9-1
                            Q Q
9-2
         
9 Goshen 1 0 0 0 0-1   Q
9-1
                                       
9 Highland 4 1 0 0 1-4   Q
?-?
S
9-2
S   Q                   Q            
9 Kingston 1 1 0 0 0-1       S                                    
9 Liberty 1 0 0 0 0-1             Q     X                        
9 Livingston Manor 1 0 0 0 0-1                   Q                        
9 Marlboro 4 2 0 0 2-4                                     Q
9-2
S
11-1
S
11-1
Q
9-3
9 Middletown 2 0 0 0 0-2 Q
?-?
Q
8-2
                                       
9 Millbrook 4 0 0 0 0-4               Q Q                 Q
10-1
      Q
8-3

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
9 Minisink Valley 1 0 0 0 0-1             Q                              
9 Monroe-Woodbury** 10 6 5 1 10-9           Q   Q       S 1st
12-0
2nd 2nd 2nd Q
10-1
Q
10-1
    2nd
12-1
 
9 Newburgh**** 7 4 2 0 2-6         Q   S   Q S Q               2nd
10-2
     
9 New Paltz 3 0 0 0 0-3                   Q         Q     Q
9-2
       
9 O'Neill 5 1 0 0 1-5                 Q   Q           Q
8-1?
  Q
8-3
S
9-3
   
9 Pine Bush 2 0 0 0 0-2     Q
8-2
                                Q
9-2
   
9 Port Jervis 5 1 0 0 1-5     Q
8-2
Q S Q     Q                          
9 Red Hook 4 0 0 0 0-4         Q   Q   Q         Q                
9 Rondout Valley 5 1 1 1 3-4       Q Q Q   1st
11-2
  Q                        
9 Saugerties 1 0 0 0 0-1 Q
?-?
                                         
9 Sullivan West 4 0 0 0 0-4               Q       Q Q Q                
9 Tri-Valley 5 0 0 0 0-5       Q     Q       Q Q     Q              
9 Wallkill 2 1 1 0 2-1                       2nd           Q
10-1
       
9 Warwick Valley 1 0 0 0 0-1               Q                            

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 2

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
1 4 1 2 1 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
2 Albany 1 0 0 0 0-1       Q                                    
2 Albany Academy 1 1 1 0 2-4                           2nd                
2 Albany CBA* 2 1 0 0 0-2                           S             Q
9-2
 
2 Amsterdam 7 7 2 2 11-5     1st
11-2
      S   S S S S 1st
11-2
                 
2 Bethlehem 1 1 0 0 1-4                 S                          
2 Burnt Hills-Ballston Lake 6 5 4 1 9-5                           Q   2nd 2nd
12-1
S
11-1
2nd
11-2
1st
12-1
   
2 Cambridge 13 10 4 1 15-12 S
10-2
  Q
9-2
S     1st
12-0
  2nd S 2nd   2nd   S     Q
9-1
S
11-1
  Q
10-1
S
1
0-2
2 Cobleskill-Richmondville 1 0 0 0 0-1                             Q              
2 Fonda-Fultonville 1 0 0 0 0-1             Q                              
2 Fort Edward 3 1 1 0 2-3               2nd           Q Q              
2 Glens Falls 2 2 1 0 3-2 S
11-1
                                    2nd
1
1-2
   
2 Greenwich 1 1 0 0 1-1         S                                  
2 Hoosick Falls 8 6 3 1 10-6                     2nd     Q     S
11-1
Q
10-1
S
11-1
1st
13-0
S
11-1
 
2 Hudson 2 1 1 0 2-2   2nd
12-1
            Q                          
2 Hudson Falls 3 2 0 0 2-3   Q
9-2
          S               S            

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
2 Lake George 2 2 1 0 3-2           2nd     S                          
2 Lansingburgh 4 3 1 0 4-4                   S Q   S   2nd              
2 LaSalle Institute 4 1 0 0 1-4               S         Q   Q Q            
2 Mechanicville 2 2 0 0 2-2             S S                            
2 Queensbury 4 4 4 1 9-2         2nd 2nd                             1st
1
3-0
 
2 Ravena 4 4 1 0 5-4       2nd S S           S                    
2 Rensselaer* 6 4 2 0 6-6 S
8-3
2nd
10-3
2nd
11-2
                        Q Q
9-2
    S
1
0-2
   
2 Salem 1 1 0 0 1-1                   S                        
2 Saratoga Springs** 3 2 0 0 2-3   S
?-?
                  Q         S
9-2
         
2 Schalmont 5 5 3 0 8-4                                 S
9-3
2nd
12-1
S
11-1
  2nd
12-1
 
2 Schuylerville 2 2 0 0 2-2                       S S                  
2 Shaker* 1 1 0 0 1-1                                       S
10-1
   
2 Shenendehowa* 5 5 2 0 7-5     2nd
10-3
            2nd S               S
11-1
    S
1
1-1
2 Troy** 7 7 5 2 12-5 S
10-1
    1st
11-2
2nd 1st
12-1
2nd S                   2nd
12-1
       
2 Voorheesville 1 0 0 0 0-1           Q                                
2 Warrensburg 1 1 0 0 1-4                       S                    
2 Watervliet 3 2 1 1 4-2       1st
13-0
S                     Q            

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 

Section 7/10

Class Color Coding
 
# = state titles in that class
Advancement Coding Click on a Section to go to it

A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)

AA A B C D Q S 2nd 1st
0 0 1 0 0 Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
7 AuSable Valley 6 1 0 0 1-6   Q
9-1
        Q   Q     Q Q S                
7 Beekmantown 4 0 0 0 0-4                         Q     Q Q
9-1
      Q
-
 
10 Canton 1 0 0 0 0-1                   Q                        
10 Gouverneur 2 0 0 0 0-2       Q       Q                            
3 Indian River 1 1 1 0 2-0                                            
10 Indian River 6 1 0 0 1-6             Q         Q Q S Q Q            
10 Malone Franklin Academy 2 0 0 0 0-2                                 Q
?-?
  Q
9-2
     
10 Massena 6 1 0 0 1-6   S
11-1
          Q Q   Q                   Q
7-3
Q
5-5
7 Moriah 12 4 2 0 6-12   Q
?-?
Q
?-?
  Q Q Q Q Q             2nd 2nd
9-3
S
10-2
  Q
5-6
S
7-5
 
10 Ogdensburg 4 0 0 0 0-4       Q Q                       Q
9-2
      Q
9-2
 
7 Peru 15 4 1 1 6-14 Q
10-1
  Q
10-1
    Q S Q 1st
13-0
Q S Q   Q S     Q
10-1
Q
10-1
Q
9-2
  Q
10-1
10 Potsdam 3 0 0 0 0-3         Q                         Q
9-2
  Q
9-2
   
7 Saranac Lake 9 4 1 0 5-9 Q
?-?
  2nd
10-2
  Q S                   S   S
11-1
Q
8-2
Q
10-1
  Q
9-2
7 Seton Catholic Central 4 0 0 0 0-4       Q           Q Q Q                    
7 Ticonderoga 5 2 1 0 3-5                         Q S 2nd       Q
6-4
    Q
7-4
10 Tupper Lake 4 0 0 0 0-4       Q           Q Q       Q              
10 Watertown 3 0 0 0 0-3     Q
?-?
  Q Q                                

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014

 


Best Of The Best  

 Three or more titles, four or more Championship Games or
a third or more participations with at least two Championship Games  

Class Color Coding Advancement Coding Click on a Section to go to it A school shown in boldface has won at least one playoff championship.

Each * after a team name represents a bye that school has had in this tourney. (does not count as a win)
AA A B C D Q S 2nd 1st
          Lost in Quarterfinal Lost in
Semifinal
Lost in
Championship
Won
Championship

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
5 Aquinas 11 8 6 6 20-5           1st
11-2
    1st
12-1
1st
12-1
      S 1st
13-0
Q Q
10-1
1st
13-0
S
10-2
Q
7-4
1st
13-0
 
5 Caledonia-Mumford 8 8 5 4 18-4 1st
11-1
1st
13-0
1st
13-0
2nd S     S     1st
13-0
            2nd
11-2
       
2 Cambridge 13 10 4 1 15-12 S
10-2
  Q
9-2
S     1st
12-0
  2nd S 2nd   2nd   S     Q
9-1
S
11-1
  Q
10-1
S
1
0-2
4 Chenango Forks 13 10 8 3 22-9     Q
10-1
          2nd
12-1
2nd
12-1
1st
13-0
1st
13-0
2nd
12-1
S
10-2
2nd
12-1
  S
11-1
Q
10-1
  S
11-1
1st
1
2-1
 
1 Dobbs Ferry 8 8 7 4 19-4                 2nd 1st
12-0
S 1st
13-0
2nd 1st
12-0
2nd       1st
11-1
     
1 Edgemont 5 4 3 3 10-2     Q
7-3
    1st
12-0
1st
11-1
1st
11-0
S                          
5 Hornell 10 6 4 3 13-7         Q Q Q Q       S S       1st
13-0
1st
13-0
1st
13-0
2nd
12-1
   
6 Jamestown 6 5 5 3 13-1 2nd
10-3
1st
13-0
1st
13-0
        1st
13-0
                        Q
10-1
 
6 Lackawanna 8 5 4 2 11-6 S
11-1
      1st
12-1
1st
13-0
2nd 2nd         Q Q   Q            
4 Maine-Endwell 7 6 5 4 15-2           S
10-2
          1st
12-0
          Q
7-4
1st
12-0
1st
13-0
1st
13-0
 
9 Monroe-Woodbury** 10 6 5 1 10-9           Q   Q       S 1st
12-0
2nd 2nd 2nd Q
10-1
Q
10-1
    2nd
12-1
 
1 New Rochelle*** 9 8 5 2 12-7               2nd     1st
12-1
2nd   Q S S 2nd
11-1
S
9-1
  1st
11-1
   
3 Onondaga 6 4 3 3 10-3                 1st
13-0
1st
13-0
1st
13-0
    S Q     Q
9-2
       
6 Randolph 7 5 5 4 14-2                     Q   1st
13-0
  Q   1st
12-0
    1st
11-2
1st
1
3-0
 
1 Rye 8 7 6 3 16-5 2nd
9-2
                  2nd 2nd 1st
12-0
S 1st
12-0
1st
13-0
          Q
9-2
1 Tuckahoe 12 9 5 2 16-10 2nd
10-1
          S       S 2nd S 1st
10-1
  S Q
?-?
1st
10-1
  2nd
8-3-1
Q
-
Q
6-4

Sect

School

Q S C 1st W-L 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014



 


 

Section 8

Section 11

For a variety of reasons, the administrators in sections 8 and 11 have decided to not participate in the NYSPHSAA State Playoffs. They do however have their own Long Island Championships.

 


 

 
Most Tourneys Participated in   Most Consecutive Participated In
School Quantity   School Quantity
Chenango Forks-4

12

  Rochester Aquinas-5 8
      Chenango Forks-4 7
         
         
         
         
         
         

email


Site Meter