1


Latest update on Sunday November 21, 2021


~~~~
                 
    2021 Section 4 Football  
    8-man and 11-man Schedules  
       
    Week 0     Friday, Sept. 3 and
Saturday, Sept. 4
     
                 
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Moravia 36 32  Weedsport Sat 7:00p  
     East Syracuse-Minoa 7 31  Waverly Fri 6:00p  
     Sherburne-Earlville 6 27  Norwich Sat 7:00p  
                 
               
    Week 1     Wednesday, Sept. 8 thru
Monday, Sept. 13
     
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Watkins Glen/Odessa-Montour 35 12  Chenango Valley Fri 7:00p  
     Spencer-Van Etten/Candor 60 6  Whitney Point Sat 1:30p  
     Harpursville/Afton 42 33  Newark Valley Sat 1:30p  
     Susquehanna Valley 43 7  Dryden Sat 7:00p  
     Trumansburg 58 14  Notre Dame Sat 7:00p  
     Groton 45 8  Oxford Fri 7:00p  
     Greene 44 28  Unadilla Valley Sat 2:30p  
     Tioga 53 6  Sidney Fri 7:00p  
     Deposit/Hancock 6 35  Delhi Mon 4:30p  
     Binghamton 8 53  Elmira Sat 1:30p  
     Johnstown 0 46  Norwich Fri 7:00p  
     Moravia 0 29  Lansing Fri 7:00p  
     Ithaca 7 47  Corning Fri 7:00p  
     Mexico 22 38  Windsor Fri 7:00p  
     Walton 16 28  Oneonta Fri 7:00p  
     Owego 0 35  Waverly Fri 7:00p  
     Thomas A. Edison 6 25  Newfield Wed 4:30p  
     Vestal 0 20  Horseheads Fri 7:00p  
     Chenango Forks 14 40  Maine-Endwell Fri 7:00p  
     Johnson City 8 72  Union-Endicott Fri 7:00p  
     Beaver River 0 16  Bainbridge-Guilford Fri 7:00p  
     Unatego/Franklin - -  Open - -  
                 
                 
    Week 2     Thursday, Sept. 16 thru Saturday, Sept. 18      
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Union-Endicott 43 6  Binghamton Fri 7:00p  
     Newark Valley 62 3  Bainbridge-Guilford Fri 7:00p  
     Maine-Endwell 42 7  Vestal Fri 7:00p  
     Oneonta 40 18  Mechanicville Sat 1:30p  
     Norwich 14 12  Susquehanna Valley Fri 7:30p  
     Greene 28 26  Newfield Sat 12:00p  
     Owego 20 8  Johnson City Fri 7:00p  
     Watkins Glen/Odessa-Montour 14 27  Tioga Fri 7:00p  
     Walton 20 35  Delhi Sat 1:30p  
     Lansing 0 26  Groton Fri 7:00p  
     Ithaca 26 38  Windsor Thu 5:30p  
     Chenango Valley 7 17  Waverly Fri 7:00p  
     Elmira 14 17  Horseheads Fri 7:00p  
     Whitney Point 22 52  Trumansburg Fri 7:00p  
     Dryden 0 48  Chenango Forks Fri 7:00p  
     Notre Dame 18 42  Thomas A. Edison Sat 1:30p  
     Sidney 11 41  Harpursville/Afton Sat 1:30p  
     Moravia 6 64  Spencer-Van-Etten/CANDOR Thu 7:00p  
     Monroe-Woodbury 12 28  Corning (at Johnson City) Sat 5:00pm  
     Oxford - -  Open - -  
     Unadilla Valley - -  Open - -  
     Deposit/Hancock - -  Open - -  
     Unatego/Franklin - -  Open - -  
                 
                 
    Week 3     Friday, Sept. 24 thru
Monday, Sept. 27
     
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Unatego/Franklin 38 7  Unadilla Valley Sat 1:30p  
     Union-Endicott 20 13  Vestal Fri 7:00p  
     Trumansburg 56 16  Thomas A. Edison Sat 1:30p  
     Windsor 12 8  Norwich Fri 7:00p  
     Corning 61 19  Binghamton Sat 1:30p  
     Lansing 1 0  Notre Dame  - -  
     Elmira 47 13  Owego Fri 7:00p  
     Tioga 44 8  Walton Mon 7:00p  
     Delhi 41 7  Sidney Fri 7:00p  
     Johnson City 14 51  Ithaca Fri 7:00p  
     Oxford 8 48  Greene Sat 7:00p  
     Whitney Point 16 36  Moravia Sat 1:00p  
     Geneva 6 46  Waverly Sat 7:00p  
     Deposit/Hancock 22 64  Newark Valley Sat 1:30p  
     Horseheads 7 31  Maine-Endwell Sat 4:00p  
     Susquehanna Valley 0 40  Chenango Forks Fri 7:00p  
     Dryden 14 56  Chenango Valley Fri 7:00p  
     Bainbridge-Guilford 6 48  Harpursville/Afton Sat 1:30p  
     Oneonta 7 27  Watkins Glen/Odessa-Montour Sat 7:00p  
     Spencer-Van Etten/Candor - -  Newfield - -  
     Groton - -  Open - -  
                 
                 
    Week 4     Friday, Oct. 1 and
Saturday, Oct. 2
     
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Susquehanna Valley 20 14  Chenango Valley Fri 7:00p  
     Harpursville/Afton 28 14  Walton Sat 1:30p  
     Unadilla Valley 34 12  Oxford Sat 7:00p  
     Chenango Forks 39 2  Oneonta Sat 3:00p  
     Newark Valley 35 7  Dryden Sat 7:30p  
     Trumansburg 48 20  Moravia Sat 1:00p  
     Horseheads 19 17  Corning Fri 6:30p  
     Waverly 27 8  Livonia Sat 3:00p  
     Norwich 55 16  Sidney Fri 7:00p  
     Tioga 55 0  Delhi Sat 1:30p  
     Vestal 14 28  Elmira Sat 1:30p  
     Binghamton 20 33  Niskayuna Fri 7:00p  
     Windsor 16 34  Johnson City Fri 7:00p  
     Maine-Endwell  0 8  Union-Endicott Fri 7:00p  
     Bainbridge-Guilford 28 38  DEPOSIT/Hancock Sat 1:30p  
     Thomas A. Edison 0 64  Spencer-Van Etten/CANDOR Fri 7:00p  
     Owego 7 29  WATKINS GLEN/Odessa-Montour Fri 7:00p  
     Notre Dame  -  -  Unatego/Franklin  - -  
     Whitney Point  -  -  Groton [moved to Oct 11] - -  
     Lansing  -  -  Greene - -  
     Newfield  -  -  Open - -  
     Ithaca  -  -  Open - -  
                 
                 
    Week 5     Friday Oct. 8 thru
Monday, Oct. 11
     
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Susquehanna Valley 26 8  Windsor Fri 7:00p  
     Norwich 12 0  Oneonta Fri 7:00p  
     Moravia 42 20  Thomas A. Edison Sat 1:30p  
     Waverly 46 7  Dryden Sat 7:00p  
     Groton 53 14  Unadilla Valley Thu 5:30p  
     Vestal  OT 6 3  Binghamton ? ?  
     Delhi 41 7  Bainbridge-Guilford Fri 7:00p  
     Newark Valley 15 46  Tioga Sat 1:30p  
     Trumansburg 34 40  Greene Fri 7:00p  
     Sidney 20 28  Walton Sat 1:30p  
     Newfield 0 47  Lansing Fri 7:00p  
     Johnson City 19 48  Horseheads Fri 7:00p  
     Owego 13 55  Maine-Endwell Sat 7:00p  
     Chenango Valley 0 46  Chenango Forks Fri 7:00p  
     Ithaca 21 61  Union-Endicott Sat 2:00p  
     Notre Dame 6 38  Unatego/Franklin Fri 6:45p  
     Deposit/Hancock 20 53  Harpursville/Afton Sat 1:30p  
     Cobleskill-Richmondville 13 47  Watkins Glen/Odessa-Montour Sat 1:00p  
     Whitney Point 20 58  Groton [makeup from Week 4] Mon 6:00p  
     Spencer-Van Etten/Candor - -  Oxford  - -  
     Columbia - -  Corning - -  
     Elmira - -  Open - -  
                 
                 
    Week 6     Wednesday Oct. 14 thru
Saturday, Oct. 16
     
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Canisteo/Greenwood 32 20  Lansing Sat 2:00p  
     Newark Valley 20 7  Delhi Sat 1:30p  
     Maine-Endwell  30 7  Queensbury Sat 1:30p  
     Horseheads 28 12  Binghamton Sat 1:30p  
     Moravia 50 42  Unatego/Franklin Thu 6:00p  
     Corning 42 12  Vestal Fri 7:00p  
     Windsor 23 6  Owego Fri 7:00p  
     Waverly 25 19  Watkins Glen/ODESSA-MONTOUR Fri 7:00p  
     Sidney 28 0  Bainbridge-Guilford Fri 7:00p  
     Groton 62 0  Thomas A. Edison Sat 1:30p  
     Harpursville/Afton 0 48  Tioga Fri 7:00p  
     Unadilla Valley 32 42  Notre Dame Fri 7:00p  
     Dryden 24 36  Johnson City Fri 7:00p  
     Elmira 14 41  Union-Endicott Fri 7:00p  
     Ithaca 0 34  Chenango Forks Sat 2:00p  
     Norwich 6 20  Chenango Valley Fri 7:00p  
     Walton 44 50  Deposit/HANCOCK Fri 7:00p  
     Oneonta 7 41  Susquehanna Valley Sat 1:30p  
     Newfield 0 60  SPENCER-Van Etten/Candor Wed 7:00p  
     Oxford - -  Moravia  - -  
     Greene - -  open - -  
     Trumansburg - -  open - -  
                 
                 
    Week 7     Wednesday Oct. 20 thru Monday, Oct. 25      
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Spencer-Van Etten/Candor 48 8  Wellsville Sat 3:00pm  
     Deposit/Hancock 26 20  Sidney Fri 7:00p  
     Chenango Forks 1 0  Norwich  Fri 7:00p  
     Schuylerville 54 20  Susquehanna Valley Sat 2:30p  
     Moravia 52 24  Newfield Tue 6:00pm  
     Lansing 41 0  Unadilla Valley Fri 7:00p  
     Corning 30 8  Elmira Sat 1:30p  
     Greene 32 14  Unatego/Franklin Wed 6:00p  
     Vestal 34 13  Owego Fri 7:00p  
     Groton 50 14  Trumansburg Fri 7:00p  
     Delhi 7 0  Sandy Creek Fri 7:00p  
     Bainbridge-Guilford 8 61  Tioga Fri 7:00p  
     Binghamton 19 32  Ithaca Fri 7:00p  
     Chenango Valley 9 42  Windsor Fri 7:00p  
     Oneonta 15 43  Waverly Fri 7:00p  
     Union-Endicott 7 17  Horseheads Fri 7:00p  
     Johnson City 6 35  Maine-Endwell Fri 7:00p  
     Walton 6 38  Newark Valley Sat 1:30p  
     Dryden  0 1  WATKINS GLEN/Odessa-Montour Fri 7:00p  
     Thomas A. Edison 18 54  Unatego/Franklin Mon 6:00p  
     Greene 20 18  Whitney Point Mon ?  
     Oxford - -  open - -  
     Harpursville/Afton - -  Waterville - -  
                 
                 
    Week 8     Friday, Oct. 29 and
Saturday, Oct. 30
     
    Gray highlighted games were cancelled or postponed. 1-0 scores indicate a forfeited game.  
      AWAY HOME   Day Kickoff  
     Watkins Glen/Odessa-Montour 28 6  Norwich Fri 7:00p  
     Unatego/Franklin 1 0  Oxford  Fri 6:00p  
     Chenango Forks 33 13  O'Neill Fri 6:00p  
     Maine-Endwell 35 20  Windsor Fri 7:00p  
     Binghamton 20 8  Johnson City Sat 1:30p  
     Newfield 38 14  Notre Dame Fri 7:00p  
     Waverly  21 14  Susquehanna Valley Fri 7:00p  
     Lansing 22 18  Trumansburg Fri 7:00p  
     Elmira 53 12  Ithaca Fri 7:00p  
     Dryden 28 12  Altmar-Parish-Williamstown Sat 12:00p  
     Horseheads 20 23  Owego Fri 7:00p  
     Bainbridge-Guilford 6 38  Walton Sat 1:30p  
     Thomas A. Edison 0 38  Greene Fri 7:00p  
     Ballston Spa 21 28  Vestal Sat 2:00p  
     Moravia 6 59  Groton Fri 7:00p  
     Chenango Valley 28 53  Oneonta Fri 7:00p  
     Union-Endicott 0 48  Corning Fri 7:00p  
     Sidney 14 41  Newark Valley Sat 1:30p  
     Delhi 14 22  Harpursville/Afton Sat 1:30p  
     Tri-Valley 8 46  SPENCER-VAN ETTEN/Candor Fri 7:00p  
     Whitney Point - -  Open - -  
     Tioga [declared "no contest"]      DEPOSIT/Hancock - -  
                 
                 
  Week 9     Wednesday, Nov. 3 thru Saturday, Nov. 6      
                 
  Class  Section 4 SemiFinals AWAY HOME  Class D games are at JC Day Kickoff  
  8  Spencer-Van Etten/Candor 56 0  Greene Fri 7:00p  
  D*  Newark Valley  1 OT 28 26  Harpursville/Afton Sat 3:00p  
  B  Johnson City 12 21  Owego Fri 7:00p  
  D*  Delhi 12 56  Tioga Sat 12:00p  
  AA  Ithaca 30 44  Elmira Sat 1:30p  
  8  Trumansburg 7 30  Groton Fri 7:00p  
  AA  Binghamton 6 51  Corning Fri 7:00p  
  C  Norwich 8 35  Waverly Fri 7:00p  
  B  Windsor 6 35  Maine-Endwell Fri 7:00p  
  C  Watkins Glen/Odessa-Montour 14 39  Chenango Forks Fri 7:00p  
  A  Vestal 7 28  Union-Endicott Fri 7:00p  
     Regular Season & Crossovers AWAY HOME   Day Kickoff  
     Mt. Markham 7 0  Dryden Thu 6:00p  
     Newfield 44 18  Thomas A. Edison Wed 3:30p  
     Moravia 50 46  Lansing (at Ithaca) Fri 7:00p  
     Sidney 13 62  Oneonta Fri 7:00p  
                 
                 
  Section 4 Finals   Friday, Nov. 12 and Saturday, Nov. 13      
                 
  Class  Section 4 Championships AWAY HOME   Day Kickoff  
  AA  Elmira (5-3) 8 37  Corning (7-1) Fri 7:00p  
  A  Union-Endicott (7-2) 34 0  Horseheads (6-2) Fri 7:00p  
  B  Owego (3-6) 0 42  Maine-Endwell (8-1) Fri 7:00p  
  C  Waverly (10-0) 6 34  Chenango Forks (8-1) Fri 7:00p  
  D  Newark Valley (7-2) 20 48  Tioga (8-0) Fri 7:00p  
  8  Spencer-Van Etten/Candor (7-0) 50 12  Groton (8-0) Sat 12:00p  
     Class D at Binghamton Alumni      8-Man at Binghamton Alumni      
  Class  Section 3 Championships       Day Kickoff  
  AA  Cicero-North Syracuse (7-2) 35 21  Baldwinsville (7-2) Sat 6:00p  
  A  Syracuse CBA (5-3) 61 26  Indian River (6-0) Fri 7:00p  
  B  Homer (8-0) 34 20  New Hartford (9-0) Sat 3:00p  
  C  Skaneateles (8-0) 35 14  General Brown (8-0) Sat 12:00p  
  D  Dolgeville (9-0) 20 6  Adirondack (9-0) Fri 4:00p  
                 
                 
  State Quarterfinals   Friday, Nov. 19 and Saturday, Nov. 20      
             
  Class        At Binghamton Day Kickoff  
  8-Man  Spackenkill (7-1) 20 68  Spencer-VanEtten/Candor (8-0) Fri 7:00p  
  Class  CENTRAL REGION  AWAY HOME  At Vestal Day Kickoff  
  D  Dolgeville (10-0) 12 50  Tioga (9-0) Fri 5:00p  
  A  Syracuse CBA (6-3) 42 0  Union-Endicott (8-2) Fri 8:00p  
  C  Skaneateles (9-0) 28 41  Chenango Forks (9-1) Sat 12:00p  
  B  Homer (9-0) 22 48  Maine-Endwell (9-1) Sat 3:00p  
  AA  Cicero-North Syracuse (8-2) 20 16  Corning (8-1) Sat 6:00p  
  Class  FAR WESTERN REGION AWAY HOME   Day Kickoff  
  D  Oakfield-Alabama/Elba (11-0)  28 22  Randolph (10-0)  Fri 5:30p  
  A  Canandaigua (11-0)  14 35  Jamestown (11-0) Fri 8:00p  
  C  East Rochester/Gananda (11-0)  26 24  Medina (11-0)  Sat 12:30p  
  B  Batavia (9-1)  24 26  WNY Maritime (9-2)  Sat 3:15p  
  AA  McQuaid Jesuit (9-1)      Bennett (9-1)  Sat 6:30p  
  ***McQuaid vs Bennett postponed due to a COVID-19 situation***  
  Class  NORTHERN REGION AWAY HOME   Day Kickoff  
  D  Tuckahoe (8-1)  20 41  Greenwich (10-0)  Fri 7:00p  
  A  Somers (10-0)  48 14  Burnt Hills-Ballston Lake (9-1)  Fri 6:00p  
  C  Schuylerville (11-0)  52 0  Ogdensburg (9-1)  Sat 2:00p  
  B  Ravena-Coeymans-Selkirk (9-2)  39 21  Peru (7-2)  Fri 7:00p  
  AA  Carmel (10-0)  51 7  Albany CBA (9-2)  Sat 3:00p  
  Class  SOUTHERN REGION AWAY HOME   Day Kickoff  
  D  Moriah (8-0)  22 0  Haldane (6-3)  Fri 7:00p  
  A  Minisink Valley (6-3)  21 31  Rye (10-1)  Fri 6:00p  
  C  Dobbs Ferry (10-0)  56 28  James O’Neill (8-1)  Sat 12:00p  
  B  Pleasantville (10-0)  23 22  Port Jervis (9-2)  Sat 12:00p  
  AA  Newburgh Free Academy (9-1) 35 34  Arlington (7-3)  Sat 3:00p  
       
               
  State Semifinals   Friday, Nov. 26 and Saturday, Nov. 27      
             
  Class  WESTERN NEW YORK      At  Cicerro-North Syraciuse Day Kickoff  
  D  Oakfield-Alabama/Elba (12-0)       Tioga (10-0) Fri 3:00p  
  A  Jamestown (12-0)      Syracuse CBA (7-3) Fri 6:00p  
  C  East Rochester/Gananda (12-0)       Chenango Forks (10-1) Sat 12:00p  
  B  WNY Maritime (10-2)       Maine-Endwell (10-1) Sat 3:00p  
  AA  To be determined      Cicero-North Syracuse (9-2) Sat 6:00p  
  Class  EASTERN NEW YORK       Day Kickoff  
  D  Moriah (10-0)      Greenwich (11-0) Fri 3:00p  
  A  Somers (12-0)      Rye (11-1) Fri 6:00p  
  C  Schuylerville (12-0)       Dobbs Ferry (11-0)  Sat 12:00p  
  B  Ravena-Coeymans-Selkirk (10-2)       Pleasantville (11-0)  Sat 3:00p  
  AA  Carmel (11-0)       Newburgh Free Academy (10-1) Sat 6:00p  
                 
                 
  State Championships   Friday, Dec. 3 and Saturday, Dec. 4      
                 
  Class        At The Carrier Dome Day Kickoff  
  D         Fri 12:00p  
  A         Fri 3:00p  
  B         Fri 6:00p  
  B         Sat 12:00p  
  AA         Sat 3:00p  
                 


~~~~




This site is not affiliated with Section 4 Football, the NYSPHSAA, the NYSSWA, nor the Binghamton Press & Sun-Bulletin. It is just run by a somewhat rabid fan of high school football.


 

Last update on: Sunday, November 21, 2021