1 |
Latest
update on
Saturday November 26, 2016
|
Friday September 2nd
Seton
Catholic Central
54 at Unadilla Valley 30
Newark Valley
20 at Owego 12
Notre Dame
35 at Lansing 28 Greene 28 at Bainbridge-Guilford
0
Groton
42 at Dryden 20
Vestal
33 at Ithaca 8 Sidney 20 at Norwich 29 Johnson City
6 at
Corning 47
Binghamton 12 at
Union-Endicott 20 Deposit/Hancock 13 at
Windsor 51
Chenango Valley
13 at
Maine-Endwell 24
|
Saturday September 3rd
Spencer-Van Etten/Candor
34 at Moravia 22
Unatego/Franklin
33 at Thomas A. Edison 14 Newfield 20
at Whitney Point 16
Elmira
45 at Susquehanna Valley 6
Tioga 12 at Chenango Forks
55
Waverly 10 at Horseheads
28
Oneonta 50 at Walton
52 Watkns Glen/Odessa-Montour 0 at Harpursville/Afton
23
Oxford/Gilbertsville-Mt Upton 14 at
Delhi/Charlotte Valley 20
1 OT
|
Friday September 9th
Chenango Forks 21 at Union-Endicott
7
Maine-Endwell 36 at Johnson City
12
Windsor 69 at Oneonta
20 Ithaca 22 at Binghamton 34 Dryden
7 at Spencer-Van Etten/Candor 46
Corning 0 at Vestal 17 Walton 12 at
Unatego/Franklin 28
Lansing 20 at Groton 38 Norwich 20 at
Owego 21 Whitney Point 6 at
Oxford/Gilbertsville-Mt Upton
26
Thomas A. Edison 0 at Greene 43
|
Saturday September 10th
Seton Catholic Central
41 at Newfield 20
Susquehanna
Valley 28 at Watkins Glen/Odessa-Montour
0
Sidney
30 at Deposit/Hancock 28
1 OT
Tioga 14 at Newark Valley 39
Moravia 13 at Notre Dame
45
Waverly 20 at
Chenango Valley 31
Horseheads 40 at Elmira 42
Unadilla Valley 6 at Delhi/Charlotte
Valley 26
Bainbridge-Guilford 20 at
Harpursville/Afton 57
|
Friday September 16th
Delhi/Charlotte Valley
21 at Bainbridge-Guilford 17
Chenango Forks 48 at Waverly 14
Union-Endicott 47, Johnson City 12
Binghamton 28 at Corning 0
Windsor 71 at Dryden 17 Norwich
21 at Syracuse Tech 12 Greene
31 at Oxford/Gilbertsville-Mt Upton 6 Owego 7 at Maine-Endwell
30 Walton 28 at Sidney 54
Horseheads 20 at Vestal 23 Notre Dame 14 at
Groton
32
Thomas A. Edison
14 at Tioga 66
Watkins
Glen/Odessa-Montour 26 at Spencer-Van Etten/Candor
39
|
Saturday September 17th
Harpursville/Afton
73 at Seton
Catholic Central 32
Unatego/Franklin 40 at Roscoe/Livingston-Manor 14
Lansing 60 at Whitney
Point 20
Ithaca 46 at Elmira 74
Newfield
0 at Moravia 39
Oneonta 12 at Newark Valley 46
Unadilla
Valley 0 at Deposit/Hancock 36
Chenango Valley
19 at Susquehanna Valley 28
|
Friday September 23rd
Spencer-Van Etten/Candor
55 at Whitney
Point 15 Deposit/Hancock 54 at Bainbridge-Guilford
26 Newark Valley 61 at Watkins
Glen/Odessa-Montour 0 Notre Dame 1, Newfield 0
(forfeit)
Newburgh 35 at Binghamton 25
Waverly 44 at Marcellus 14
Owego 20 at Greene 12
Dryden 8 at Ithaca
46
Moravia 6 at Tioga 62
Windsor 11 at Norwich 14 Oneonta 18 at
Lansing 28
Unadilla Valley 14 at Unatego/Franklin 55
Chenango Valley 6 at Corning 41
|
Saturday September 24th
Union-Endicott 21 at
Elmira 18 Maine-Endwell 26 at
Susquehanna Valley 0 Groton 36 at
Thomas A. Edison 8 Vestal 0 at Chenango Forks
27 Sidney 36 at Harpursville/Afton 46
Johnson City 6 at Horseheads 41
Delhi/Charlotte Valley 22 at Walton 28
OT Seton Catholic
Central 12 at Oxford/Gilbertsville-Mt Upton 42
|
Friday September 30th
Unatego/Franklin 42 at Deposit/Hancock
16 Newark
Valley 54 at Unadilla Valley 8
Chittenango 27 at Dryden 0
Greene 30 at Sidney
20 Elmira
28 at Binghamton 13 Ithaca 16 at
Owego 27 Waverly 14 at Maine-Endwell 22
Moravia 6 at
Groton 27 Newfield 0 at Tioga
54 Lansing 44 at Spencer-Van Etten/Candor
50 Johnson City 0 at Vestal 35 Union-Endicott
20 at Windsor 42 Roscoe/Livingston Manor
7 at
Delhi/Charlotte Valley 19
|
Saturday October 1st
Chenango Forks 49 at
Susquehanna Valley 12 Notre Dame 32 at Thomas A. Edison
14 Corning 14 at Horseheads 9
Norwich 14 at Chenango Valley 33
Whitney Point 42 at
Seton Catholic Central 43 Bainbridge-Guilford
22 at Walton 36 Oxford/Gilbertsville/Mt
Upton 0 at Harpursville/Afton 34 Watkins
Glen/Odessa-Montour 0 at Oneonta 60
|
Friday October 7th
Susquehanna Valley 30 at Norwich 29
Bainbridge-Guilford 24 at Unadilla Valley 22
Harpursville/Afton 20 at Chenango Valley 7
Ithaca 21 at Johnson City 14 Tioga 16 at
Notre Dame 22 Dryden 6 at Owego
38 Corning 14 at Waverly 21
OT
Horseheads 0 at Binghamton 28 Whitney Point
26 at Watkins Glen/Odessa-Montour
66 Delhi/Charlotte Valley 22 at Unatego/Franklin
29 Seton Catholic Central 30 at Greene
64 Spencer-Van Etten/Candor 20 at Oneonta
26
OT
Oxford/Gilbertsville-Mt Upton 8 at Sidney 62
|
Saturday October 8th
Groton
51 at Newfield 13 Elmira 42 at Maine-Endwell
6 Vestal 35 at Union-Endicott 34
OT Lansing
0 at Newark Valley 58 Windsor 20 at
Chenango Forks 41 Deposit/Hancock 21 at
Walton 26 Thomas A. Edison 14 at Moravia
22
|
Friday October 14th
Horseheads 43 at Ithaca
21 Walton
40 at Unadilla Valley 36 Owego 34 at Watkins Glen/Odessa-Montour 20
Elmira 32 at Corning 26 Tioga 16 at
Groton 20 Dryden
0 at Waverly 32 Moravia 8 at Lansing
33 Notre Dame 0 at Oxford/Gilbertsville-Mt Upton
28 Johnson City 6 at Pine Bush
55 Binghamton 22 at Vestal 43 Whitney Point
0 at Oneonta 69 Maine-Endwell 14 at
Union-Endicott 26 Unatego/Franklin 7 at
Bainbridge-Guilford 25 Chenango Valley
6 at Windsor 51 Harpursville/Afton 0 at
Greene 23
|
Saturday October 15th
Thomas A. Edison
44 at Newfield 22
Sidney
63 at Seton Catholic Central 14
Norwich 0 at Chenango Forks 34
Skaneateles 26 at Susquehanna Valley 42 Deposit/Hancock
2 at Delhi/Charlotte Valley 9 Spencer-Van Etten/Candor
6 at Newark
Valley 53
|
Friday October 21st
Maine-Endwell 46 at
Dryden 0
Unadilla Valley
42 at Sauquoit Valley
27
Binghamton 42 at Johnson City 20
Corning
12 at Ithaca 0
Owego 22 at Waverly 7
Oneonta 34 at Norwich 35
Susquehanna Valley
14 at
Windsor 27
Delhi/Charlotte Valley 12 at
Spencer-Van Etten/Candor 35
Seton Catholic Central 20 at
Deposit/Hancock 36
Watkins Glen/Odessa-Montour
6 at Lansing 20
Class D
Quarterfinal
Sidney
32 at Greene 23 Tioga 16 at Groton 22 Notre Dame
14 at Unatego/Franklin 44
|
Saturday October 22nd
all 1:30pm
Oxford/Gilbertsville-Mt Upton
40, Thomas A. Edison 8 Bainbridge-Guilford
28 at Moravia 14 Chenango Forks
47 at Chenango Valley 0 Newark Valley
1 at Whitney Point 0 (forfeit)
Vestal 22 at Elmira 34
Union-Endicott 7 at Horseheads
34
No game: Newfield
Class D
Quarterfinal
Walton 8 at
Harpursville/Afton 53
|
Section 4 Playoff Semifinals
AA: Horseheads
14 at Elmira 38
AA: Corning 0 at
Binghamton 48
. A:
Vestal
bye
A:
Johnson City
16 at Union-Endicott 42
. B:
Owego
0 at
Chenango Forks 34
B:
Windsor
41 at
Maine-Endwell 16
. C:
Oneonta
19 vs Newark Valley 69
C:
Lansing 20 vs Spencer-Van Etten/Candor 28
. D:
Unatego/Franklin 28 vs Groton 16
D:
Sidney
34 vs
Harpursville/Afton 28
.
Class C at Binghamton Alumni
Stadium
Class D at Ty Cobb Stadium
Endicott
|
Week 9 Crossover matchups
.
Thursday October 27th
Warwick 34 vs Ithaca 20
at Johnson
City High School Norwich
9 at Greene 7
.
Friday October 28th
Chenango Valley 40 at Tioga 12
Moravia 0 at
Dryden 26 Deposit/Hancock
22 at Oxford/Gibertsville-Mt
Upton 50
Thomas A.
Edison 26 at Bainbridge-Guilford 28
OT .
Saturday October 29th Susquehanna Valley
6 at Waverly 14
.
No game:
Delhi/Charlotte Valley
Newfield
Notre Dame
Seton Catholic Central |
Walton
Watkins Glen/Odessa-Montour
Whitney Point
Unadilla Valley |
|
Thursday November 3rd,
Chenango Valley 34 at Johnson City
14
Tioga 24 at Waverly
44
|
|
Section 4 Championships
at Ty Cobb Stadium, Endicott |
Class |
Results |
D |
Sidney (6-3) defeated Unatego/Franklin
(8-1) 36-21 Friday November 4th at 5:00pm |
A |
Union-Endicott (5-4) defeated
Vestal (6-2) 16-12
Friday November 4th at 8:00pm |
C |
Newark Valley (9-0) defeated Spencer-Van
Etten/Candor (7-2) 48-12 Saturday November 5th at 12:00pm |
AA |
Binghamton (5-4) defeated Elmira (8-1)
36-28 in OT
Saturday November 5th at 3:00pm |
B |
Chenango Forks (9-0) defeated Windsor (7-2)
32-13
Saturday November 5th at 6:00pm |
Central Region Championships/State Quarterfinals
at Cicero-North Syracuse High School |
Class |
Results
(W-L
records shown are prior to the game) |
D |
Sidney (7-3) defeated Onondaga (10-0)
42-36 in 1 OT
Friday November 11 at 5:00pm |
A |
Whitesboro (10-0) defeated Union-Endicott (6-4)
45-18 Friday November 11 at 8:00pm |
C |
Newark Valley (10-0) defeated Lowville (9-1)
34-0 Saturday November 12 at 12:00pm |
B |
Chenango Forks (10-0) defeated Cazenovia
(9-1) 35-13 Saturday November 12 at 3:00pm |
AA |
Christian
Brothers Academy (10-0) defeated Binghamton (6-4) 40-14
Saturday November 12 at 6:00pm |
Regional/Quarterfinal
Championships
Match-ups and Results |
Class AA:
Far West |
- |
|
Central |
- |
|
|
|
|
East |
- |
|
South |
- |
|
|
Class A:
Far West |
- |
|
Central |
- |
|
|
|
|
East |
- |
|
South |
- |
|
|
Class B:
Far West |
- |
|
Central |
- |
|
|
|
|
East |
- |
|
South |
- |
|
|
Class C:
Far West |
- |
|
Central |
- |
|
|
|
|
East |
- |
|
South |
- |
|
|
Class D:
Far West |
- |
|
Central |
- |
|
|
|
|
East |
- |
|
South |
- |
|
|
NYSPHSAA
West Regional
At Cicero-North Syracuse High School |
Class |
Results |
D |
Maple Grove (11-0) defeated Sidney (8-3)
56-20 Friday November 18 at 5:00pm |
A |
Greece Athena (11-0) defeated Whitesboro (11-0)
41-21 Friday November 18 at 8:00pm |
C |
Newark Valley (11-0) defeated Bishop
Kearney (11-0) 34-14 Saturday November 19 at 12:00pm |
B |
Chenango Forks (11-0) defeated
Dunkirk (9-2) 41-8 Saturday November 19 at 3:00pm |
AA |
Victor (11-0) defeated Christian Brothers Academy
(10-0) 42-13
Saturday November 19 at 6:00pm |
NYSPHSAA
East Regional
At Dietz Stadium, Kingston |
Class |
Results |
D |
Cambridge (11-0) defeated Haldane (3-6) 61-6
Friday November 18 at 4:00pm |
A |
Somers (10-1) defeated Burnt Hills-Ballston Lake (10-1)
48-28
Friday November 18 at 8:00pm |
C |
Ogdensburg (9-2) defeated Burke Catholic (8-3) 35-28
Saturday November 19 at 11:00am |
B |
Glens Falls (11-0) defeated Pleasantville (11-0) 49-14
Saturday November 19 at 3:00pm |
AA |
Troy (11-0) defeated New Rochelle (10-0) 20-14
Saturday November 19 at 7:00pm |
NYSPHSAA Championships
Carrier Dome, Syracuse NY |
D |
Cambridge (12-0) defeated Maple Grove (12-0)
22-21 in 2 OT
Friday November 25 at 12:00pm |
A |
Somers (11-1) defeated Greece Athena (12-0)
25-17
Friday November 25 at 3:00pm |
C |
Newark Valley (12-0) defeated
Ogdensburg (10-2) 39-34 Friday November 25 at 6:00pm |
B |
Glens Falls (12-0) defeated
Chenango Forks (12-0) 47-39 Saturday November 26 at 12:00pm |
AA |
Troy (12-0) defeated Victor (12-0)
21-20 Saturday November 26 at 3:00pm |
|