1



 Latest update on Saturday July 04, 2015

NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.
   Unless otherwise noted: Friday games at 7:00pm, Saturday games at 1:30pm.



Friday, September 5

Unatego/Franklin 26 at Sidney 18
Chenango Valley
39 at Ithaca 25

Maine-Endwell
34 at Union-Endicott 8

Binghamton
35 at Norwich 26
Windsor
21 at Greene 0
Lansing 34 at Groton 0
Oxford 29 at Notre Dame 12

Vestal
47 vs East Syracuse-Minoa 13

Bainbridge-Guilford 8 at Dryden 56

Harpursville/Afton 12 at Waverly 55
Spencer-Van Etten 16 at Candor 28

* = at the Carrier Dome

Odessa-Montour
(open date)

Saturday, September 6

Seton Catholic Central 22 at Delhi 0
Deposit/Hancock
34 at Thomas A Edison 14

Watkins Glen 59 at Newfield 0
Oneonta 22 at Horseheads 15
Tioga 25 at Newark Valley 12
Corning 26 vs Watertown 6
*
Elmira 22 at Susquehanna Valley 33
Johnson City 6 at Chenango Forks 49
Whitney Point 6 at Walton 28

Unadilla Valley 18 at Moravia 24 

* = at the Carrier Dome
 

Sunday, September 7

Owego 21 vs Hoosick Falls 48*
1:00pm

* = at the Carrier Dome
 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.

Friday, September 12

New Hartford 29 at Oneonta 18

Binghamton
38 at Union-Endicott 30
Dryden
28 at Oxford 7
Greene 6 at Unatego/Franklin 21
Windsor 8 at Corning 56

Norwich 12 at Owego 20
Unadilla Valley 26 at Deposit/Hancock 50
Susquehanna Valley 14 at Maine-Endwell 27

Candor (open date)

= webcast. Click on bolt to listen

Saturday, September 13

Spencer-Van Etten 1 at Groton 0 Forfeit
Thomas A. Edison 30 at Newfield 22
Johnson City 27 at Chenango Valley 19
Waverly 38 at Watkins Glen 28
Lansing 28 at Seton Catholic Central 19
Walton 20 at Harpursville/Afton 6 
Vestal 49 at Horseheads 20
Delhi 8 at Whitney Point 21
Tioga 7 at Chenango Forks 21
Ithaca 20 at Elmira 64
Notre Dame 6 at Newark Valley 62
Odessa-Montour 0 at Moravia 1 Forfeit

Bainbridge-Guilford 12 at Sidney 26

 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.

Friday, September 19

Unatego/Franklin 41 at Deposit/Hancock 18
Chenango Forks 62 at Sidney 6 
Maine-Endwell 42 at Norwich 7
Newark Valley 40 at Greene 0
Watkins Glen 24 at Dryden 17
Notre Dame 42 at Odessa-Montour 6

Moravia 35 at Groton 0 
Corning 41 at Ithaca 0  
Owego 18 at Windsor 12 (1 OT)
Oxford 6 at Whitney Point 0
Walton 36 at Unadilla Valley 32
Elmira 44 at Vestal 6
Delhi 26 at Bainbridge-Guilford 21
Candor 6 at Tioga 56
Newfield 0 at Spencer-Van Etten 28 
Horseheads 34 at Binghamton 57
Union-Endicott 0 at Auburn 28
Lansing (open date)  

= webcast. Click on bolt to listen

Saturday, September 20

Susquehanna Valley
50 at Chenango Valley 6
Harpursville/Afton 30 at Seton Catholic Central 23

Oneonta 32 at Johnson City 48
Thomas A. Edison 7 at Waverly 64
 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.

Thursday, September 25

Newfield 22 at Groton 14
 

Saturday, September 27

Susquehanna Valley 14 at Johnson City 0
Harpursville/Afton 42 at Thomas A. Edison 18
Deposit/Hancock 27 at Roscoe/Downsville 6 
Troy (Pa) 34 at Waverly 7
Corning 61 at Horseheads 41

Delhi 0 at Walton 34
Owego 0 at Maine-Endwell 36  
Binghamton 53 at Vestal 56

Whitney Point 6 at Newark Valley 61
Union-Endicott 0 at Elmira 43
Watkins Glen (open date)  

Friday, September 26

Unatego/Franklin 36 at Bainbridge-Guilford 16
Chenango Valley 45 at Oneonta 20
Chenango Forks
39 at Greene 3
Marcellus
55 at Ithaca 35
Norwich
33 at Windsor 6
Moravia
41 at Notre Dame 14

Lansing 28 at Dryden 6
Oxford 20 at Candor 12
Sidney 28 at Unadilla Valley 56
Odessa-Montour 6 at Spencer-Van Etten 34
Seton Catholic Central 0 at Tioga 48

= webcast. Click on bolt to listen
 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.

Friday, October 3

Bainbridge-Guilford 24 at Unadilla Valley 22
Norwich 49 at Chittenango 20 
Greene 7 at Lansing 6 
Groton 1 at Odessa-Montour 0 Forfeit 
Elmira 30 at Corning 0

Tioga 44 at Oxford 14
Delhi 30 at Unatego/Franklin 52
Sidney 26 at Seton Catholic Central 60
Whitney Point 10 at Windsor 20
Chenango Valley 7 at Maine-Endwell 40
Spencer-Van Etten 18 at Notre Dame 26

= webcast. Click on bolt to listen
 

Saturday, October 4

Johnson City 41 at Binghamton 20
Vestal 12 at Union-Endicott 18
Ithaca 13 at Horseheads 41

Owego 20 at Susquehanna Valley 43
Dryden 19 at Oneonta 26
Candor 14 at Harpursville/Afton 22
Newfield 6 at Moravia 54
Newark Valley 7 at Chenango Forks 33
Deposit/Hancock 0 at Walton
36
Thomas A. Edison 13 at Watkins Glen 52

Waverly (open date)  

 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.
Friday, October 10

Seton Catholic Central 34 at Oxford 13
Deposit/Hancock 30 at Bainbridge-Guilford 6
Union-Endicott
48 at Ithaca 0  
Newark Valley
31 at Owego 19
Corcoran
14 at Vestal 0
Waverly 27 at Greene 21
Moravia
48 at Spencer-Van Etten 6
Walton
46 at Unatego/Franklin 28
Notre Dame 22 at Groton 30
Binghamton 42 at Corning 61
 
Chenango Forks 7 at Maine-Endwell 20

Chenango Valley 20 at Norwich 42 
Harpursville/Afton 30 at Tioga 52

= webcast. Click on bolt to listen

Saturday, October 11

Unadilla Valley 36 at Delhi 12
Lansing 39 at Thomas A. Edison 0
Candor 6 at Watkins Glen 34
Sidney 14 at Whitney Point 27 
Windsor 0 at Johnson City 32

Oneonta 14 at Susquehanna Valley 48
Horseheads 40 at Elmira 59
Odessa-Montour 0 at Newfield 1 Forfeit

Dryden (open date)  
 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.
Friday, October 17

Newark Valley 48 at Spencer-Van Etten 6  
Greene
16 at Sidney 6
Vestal 48 at Ithaca 0
Elmira 47 at Binghamton 27
 
Groton 6 at Tioga 70
Waverly 7 at Lansing 20
Newfield 6 at Notre Dame 26
Oneonta 0 at Windsor 26
Horseheads 34 at East Syracuse-Minoa 53
Union-Endicott 7 at Corning 21  
Unadilla Valley 14 at Unatego/Franklin 51
Thomas A. Edison 21 at Dryden 54
Susquehanna Valley 17 at Norwich 20 1 OT 

= webcast. Click on bolt to listen

Saturday, October 18

Maine-Endwell 42 at Johnson City 0
Watkins Glen 34 at Moravia 14
Owego 46 at Chenango Valley 28
Delhi 14 at Deposit/Hancock 36

Oxford 21 at Harpursville/Afton 24
Candor 14 at Seton Catholic Central 55

Whitney Point 6 at Chenango Forks 48
Bainbridge-Guilford 16 at Walton 46




 



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.
Thursday, October 23

Groton 6 at Port Byron/Union Springs 36
 

Saturday, October 25

Class D Quarterfinals

Seton Catholic Central 34 at Walton 26
Notre Dame 6 at Moravia 48

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Spencer-Van Etten 36 at Thomas A. Edison 7
Chenango Forks
49 at Chenango Valley 14

Maine-Endwell
29 at Elmira 0
Greene 34 at Whitney Point 0

Sidney 0 at Newark Valley 63  
Windsor 6 at Susquehanna Valley 43 
Newfield 24 at Delhi 66

 

Friday, October 24

Class D Quarterfinals

Deposit/Hancock 6 at Tioga 40
Harpursville/Afton 14 at Unatego/Franklin 60

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bainbridge-Guilford 36 at Candor 22
Johnson City
35 at Owego 25
Horseheads
21 at Union-Endicott 18
Norwich
38 at Oneonta 12
Corning
37 at Vestal 16
Oxford 33 at Unadilla Valley 14
Ithaca 8 at Binghamton 75
Dryden 15 at Waverly 42
Watkins Glen 38 at Lansing 47


= webcast. Click on bolt to listen



NOTE! If the drop-down menu above does not work after loading this page, just click re-fresh and that should fix it.
Section 4 Playoff Semifinals

Friday October 31 & Saturday November 1
 
AA:
AA:
B:

B:

C:
C:
D:
D:
 Horseheads 16 at Elmira 52  
 Binghamton 24 at Corning 58
 Johnson City 14 at Norwich 27 
 Susquehanna Valley 6 at Maine-Endwell 13

 Waverly 6 vs Chenango Forks 13 
 Newark Valley 17 vs Lansing 14 OT
 Moravia 23 vs Tioga 61
 Seton Catholic Central 27 vs Unatego/Franklin 41

Class C Saturday at Binghamton
Class D Friday at Union-Endicott

Week 9 Crossover Match-ups  

Thursday, October 30

Deposit/Hancock 40 at Oxford 39
Windsor 55 at Watkins Glen 36
Walton 30 at Oneonta 22
Owego 41 at Ithaca 30
Whitney Point 20 at Bainbridge-Guilford 28 1 OT
Unadilla Valley 18 at Mt. Markham 19
Thomas A. Edison 3 at Sidney 52
Chenango Valley 21 at Dryden 38

Saturday, November 1 


Greene 49 at Harpursville/Afton  0

Not scheduled:
Candor
Delhi
Groton
Newfield
Notre Dame
Spencer-Van Etten
Union-Endicott
- bye
Vestal
- bye



Section 4 Championships
Days/time/venue subject to change
Class  Results
D Unatego/Franklin 13 (8-1) vs Tioga 43 (8-1)
Friday
, November 7 at 5:00pm at Ty Cobb Stadium, Endicott
AA Corning 16 (8-1) vs Elmira 0 (7-2)
Friday
, November 7 at
7:00pm at Waverly High School
A Vestal 7 (4-4) vs Union-Endicott 28 (2-6)
Friday, November 7 at 8:00pm at Ty Cobb Stadium, Endicott
C Newark Valley 21 (7-2) vs Chenango Forks 42 (8-1)
Saturday
, November 8 at 12:00pm at Ty Cobb Stadium, Endicott
B Norwich 20 (6-3) vs Maine-Endwell 48 (9-0)
Saturday
, November 8 at 3:00pm at Ty Cobb Stadium, Endicott



Sectional Championships Match-ups and Results From Around New York State:
Records shown are prior to games.  
Class AA:
2 -  
9 -  
     
1 -  
7/10 -  
     
3 -  
4 -  
     
5 -  
6 -  
     
Class A:
1 -  
9 -  
     
2 -  
7/10 -  
     
3 -  
4 -  
     
5 -  
6 -  
     
Class B:
1 -  
9 -  
     
2 -  
7/10 -  
     
3 -  
4 -  
     
5 -  
6 -  
     
Class C:
1 -  
9 -  
     
2 -  
7/10 -  
     
3 -  
4 -  
     
5 -  
6 -  
     
Class D:
1 -  
9 -  
     
2 -  
7/10 -  
     
3 -  
4 -  
     
5 -  
6 -  
     


 



NYSPHSAA Brackets AA A B C D

Central Region Championships/State Quarterfinals
At Cicero-North Syracuse High School
Class Results
D Tioga 46 at Dolgeville 22
Friday, November 14th at 5:00pm
A Indian River 19, Union-Endicott 0
Friday, November 14th at 8:00pm
C Chenango Forks 57, Utica Notre Dame 14
Saturday November 15th at 12:00pm
AA Henninger 52, Corning 16 
Saturday November 15th at 3:00pm
B Maine-Endwell 27, Homer 10
Saturday November 15th at 6:00pm


Regional/Quarterfinal Championships Match-ups and Results
Class AA:
Far West -  
Central -  
     
East -  
South -  
Class A:
Far West -  
Central -  
     
East -  
South -  
Class B:
Far West -  
Central -  
     
East -  
South -  
Class C:
Far West -  
Central -  
     
East -  
South -  
Class D:
Far West -  
Central -  
     
East -  
South -  

 

.


NYSPHSAA Brackets AA A B C D

NYSPHSAA West Regional
At the Woefully and Embarrassingly Inadequate Sahlenís SOCCER Stadium, Rochester
Class  Results
D Tioga 8 (10-1) vs Randolph 20 (10-1)
Friday November 21, 5:00pm
C Chenango Forks 27 (10-1) vs Maple Grove/Chautaugua Lake 0 (11-0)
Saturday
November 22, 12:00pm
AA Henninger 12 (11-0) vs Jamestown 28 (10-1)
Saturday
November 22, 4:00pm
A Indian River 49 (11-0) vs Irondequoit 22 (8-3)
Sunday November 23, 12:00pm
B Maine-Endwell 54 (11-0) vs Cheektowaga 28 (9-2)
Sunday
November 23, 3:00pm



NYSPHSAA East Regional
Class  Results
D  
A  
C  
B  
AA  

 


NYSPHSAA Brackets AA A B C D

NYSPHSAA Championships
Carrier Dome, Syracuse NY
D Randolph (11-1) defeated Chester (10-2), 48-41
Saturday November 29 - 12:00pm
C Chenango Forks (11-1) defeated Hoosick Falls (12-0), 20-14
Saturday
November 29 - 3:00pm
AA Jamestown (11-1) defeated Newburgh (9-2), 41-20
Saturday November 29 - 6:00pm
B Maine-Endwell (12-0) defeated Schalmont (12-0), 27-19
Sunday
November 30 - 12:00pm
A Indian River (12-0) defeated Queensbury (12-0), 63-38
Sunday November 30 - 3:00pm




email the webmaster (Mike) at

DuckofPrey on AOL and AIM

(IMs only, no email please. I prefer email at the address listed to the left)


This site is not affiliated with Section 4 Football, the NYSPHSAA, the NYSSWA, nor the Binghamton Press & Sun-Bulletin. It is just run by a somewhat rabid fan of high school football.


Site Meter

counter by 


Last update on Saturday, July 04, 2015